Wymiana i montaż zamków, awaryjne otwieranie aut i mieszkań – to tylko niewielka część usług świadczonych przez ślusarzy. Czym zajmują się osoby pracujące na tych stanowiskach i jakimi cechami powinny się odznaczać – tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z poniższych treści. Zachęcamy do lektury!
Kim jest ślusarz?
Ślusarz jest osobą, która wykonuje pracę o charakterze rzemieślniczym. Zazwyczaj zajmuje się ręczno-maszynową, lub tylko ręczną, obróbką metalu. Głównym celem jego pracy jest tworzenie nieskomplikowanych konstrukcji, oraz naprawa i konserwacja prostych wyrobów metalowych i mechanizmów. To, jakie zadania wykonuje w trakcie swojej pracy ślusarz, zależy od jego specjalizacji. Obecnie do zadań ślusarzy należą przede wszystkim działania związane z naprawą zamków i wkładek do drzwi.
Kiedy wezwać ślusarza?
Najczęściej z usług ślusarskich korzystamy w przypadku złamania klucza w zamku. Proszę nam wierzyć, że naprawdę nie trzeba być siłaczem, żeby uszkodzić klucz. Zdarzają się również sytuacje, w których mechanizm zamka ulega awarii, w konsekwencji czego zamek zacina się i blokuje klucz w środku. Sprawa staje się o wiele bardziej dramatyczna jeżeli w środku przebywają dzieci lub jeżeli akurat zostawiliśmy czajnik z wodą na gazie. W takich przypadkach należy skorzystać z usług pogotowia ślusarskiego. Fachowcy przybędą na miejsce w niedługim czasie i przeprowadzą awaryjne otwierania zamka.
Jakimi cechami powinien odznaczać się ślusarz?
Osoba pracująca na stanowisku ślusarza powinna doskonale opanować umiejętności związane z mechaniką, ponieważ w trakcie wykonywania swoich obowiązków będzie niejednokrotnie zmuszona do demontowania oraz montowania różnorodnych mechanizmów. Dużą rolę odgrywają również indywidualne predyspozycje. Dobry ślusarz to taki, który jest dokładny, sprawny manualnie oraz posiada doskonałą koordynację wzrokowo-ruchową i doskonale rozwinięte umiejętności techniczne.