Wymiana zamków jest wskazana zawsze przy zakupie nowego mieszkania. Nie jest istotne, czy kupujemy je rynku pierwotnym czy wtórnym. Jeśli chcemy mieć pewność, że do materiałów remontowych, które w nim pozostawimy nie będzie miał dostępu nikt poza nami i naszą ekipą budowlaną, zamek powinien być bezwzględnie wymieniony na nowy. W zasadzie za każdym razem, gdy ktoś będzie miał nasze klucze na dłużej, powinno się to robić.
Rynek pierwotny
Mogłoby się wydawać, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym możemy być pewni, że do zamków w drzwiach nikt nie miał dostępu. Oczywiście, ktoś dostęp musiał mieć, chociażby ekipy, które montowały drzwi, czy administratorzy, którzy klucze wydają. Dołączmy do tego handlowców developera, którzy prezentowali mieszkanie i już mamy sporą grupkę osób. Nawet, jeśli chcemy zostawić zamek, który był seryjnie zamontowany w drzwiach, pomyślmy o dokupieniu drugiego zamka. To zawsze dodatkowe utrudnienie dla kogoś, kto potencjalnie mógłby mieć klucz do tego pierwszego. W większości nowych inwestycji developerzy decydują się na wybór drzwi i zamków ze średniej półki. Jeśli więc zależy nam na wysokie jakości zabezpieczeń, tym bardziej musimy zamek wymienić.
Rynek wtórny
W tym wypadku sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Zamek powinno się wymienić w zasadzie tego samego dnia, w którym odbieramy mieszkanie. Do takiego zamku klucze zapewne mieli nie tylko właściciele, ale również ich rodzice lub przyjaciele, a nawet zaprzyjaźniona ekipa remontowa. Pamiętajmy, że wystarczyło, aby ktoś klucze miał chociażby przez pół dnia, by dorobić sobie swój komplet, nawet nie informując właścicieli. Niektóre transakcje kupna-sprzedaży mieszkania są dosyć burzliwe, przez różne temperamenty stron umowy. Dlatego tym bardziej, jeśli nie chcemy zastać w mieszkaniu przykrej niespodzianki, jak najszybciej wymieńmy zamki w drzwiach. Pamiętajmy, że podczas remontu będzie tam przebywał kosztowny sprzęt budowlany, a potem nowy sprzęt AGD i RTV czekający na zamontowanie.