Zamki w drzwiach czasami się psują. Zazwyczaj dają wcześniej objawy tego, co ma nastąpić: pracują mniej płynnie, ciężko jest wyjąć klucz, przy przekręcaniu słychać dziwne odgłosy. Wiele osób ignoruje te objawy. Pewnego dnia okazuje się, że zamek całkiem odmawia posłuszeństwa. Czasami zdarza się tak, że w mieszkaniu zatrzaśnie się starsza osoba, która wzywa pomocy, a sąsiedzi zastanawiają się, co powinni w tej sytuacji zrobić.
Pogotowie zamkowe
Najlepszym pomysłem jest wezwanie doświadczonego pogotowia zamkowego oferującego awaryjne otwieranie drzwi. W krótkim czasie do wskazanego mieszkania przyjedzie ślusarz, który sforsuje oporny zamek i otworzy drzwi, nie uszkadzając ich. Na życzenie klienta wymieni on od razu stary zamek na nowy. Dobre pogotowia zamkowe docierają do klientów w 40 minut, dlatego osoby uwiezione we własnych mieszkaniach nie muszą zazwyczaj długo czekać na wyjście z nich. Pogotowia zamkowe działają całkowicie legalnie. Doświadczeni ślusarze potrafią także otworzyć zatrzaśnięte drzwi samochodowe bez uszkadzania ich.
Jak pomóc starszej osobie?
Czas oczekiwania na ślusarza dla spanikowanej, starszej osoby uwięzionej w domu, dłuży się w nieskończoność. Dlatego dobrze jest wesprzeć ją dobrym słowem, by nie czuła się w tej sytuacji opuszczona. Wystarczy wytłumaczyć starszemu sąsiadowi, że zamówiliśmy ślusarza, który już jest w drodze i na pewno poradzi sobie z otwarciem drwi. Poinformujmy, że poczekamy na klatce do jego przyjazdu i upewnimy się, czy nowy zamek będzie działał poprawnie. Poprośmy, aby senior przestał się martwić i denerwować, a najlepiej aby po prostu usiadł w fotelu z kubkiem herbaty i spokojnie poczekał na pomoc. Gdy ślusarz zmieni zamki zaproponujmy starszej osobie pomoc z wymianą starego klucza na nowy w jej komplecie kluczy, a także sprawdźmy, czy potrafi ona sama obsłużyć nowy zamek. Dopiero, gdy będziemy pewni, że drzwi działają tak jak powinny, a starsza osoba jest już całkowicie spokojna, możemy udać się do domu.