Rodzaje zamków elektronicznych

Coraz więcej osób decyduje się na zamianę tradycyjnych zamków na ich elektroniczne odpowiedniki. Zamki elektroniczne do drzwi to bowiem doskonała, nowoczesna alternatywa dla zamków mechanicznych, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa, a przy tym wygodę użytkowania. W naszym artykule przedstawimy różne rodzaje zamków elektronicznych, których montaż rozważyć warto przy zabezpieczaniu domu, biura, hotelu czy innych obiektów lub pomieszczeń.

Elektroniczne zamki do drzwi – jak działają?

Zamki elektroniczne to urządzenia, które zabezpieczają drzwi za pomocą systemu elektronicznego. Działają one poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do kontrolowania mechanizmu ryglującego. Tego typu zamki nie otwierają się zatem po przekręceniu klucza, lecz po zastosowaniu różnych metod elektronicznej autoryzacji, takich jak zbliżeniowe karty dostępu, kod, odcisk palca, rozpoznanie twarzy czy za pomocą aplikacji mobilnej. Po zamknięciu drzwi zamek rygluje się automatycznie, eliminując konieczność manualnego zamykania.

Wiele zamków elektronicznych wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, które podnoszą wygodę użytkowania urządzenia. Wśród nich wyróżnić można zdalne zarządzanie kontrolą dostępu, monitoring zdarzeń, system alarmowy informujący o próbach nieautoryzowanego otwierania drzwi wejściowych czy możliwość nadawania uprawnień za pomocą aplikacji na smartfonie. Niektóre modele umożliwiają również połączenie z systemem domu inteligentnego – Smart Home.

Inteligentne zamki elektroniczne są powszechnie stosowane nie tylko w obiektach komercyjnych, biurach, hotelach i instytucjach użyteczności publicznej. Coraz częściej instalowane są także w domach, mieszkaniach oraz w różnych innych pomieszczeniach np. prywatnych gabinetach, ponieważ oferują one wysoki poziom zabezpieczenia oraz komfortowe użytkowanie.

Zamki elektroniczne do drzwi – metody otwierania

Wspólną cechą, łączącą wszystkie rodzaje zamków elektronicznych, jest sposób ich otwierania bez konieczności użycia tradycyjnego klucza. Tego typu zamki można otwierać za pomocą karty zbliżeniowej, kodu dostępu wpisanego na klawiaturze numerycznej, odciskiem palców lub aplikacją mobilną na smartfonie. Zamki elektroniczne do drzwi można także podzieli na zamki online, które łączą się za pomocą WiFi lub Bluetooth, oraz zamki offline.

Zamki szyfrowe – zamki na kod

Nowoczesne zamki szyfrowe są powszechnie spotykanym rodzajów zamków elektronicznych. Umożliwiają one otwarcie drzwi za pomocą unikalnego kodu PIN wpisywanego na klawiaturze numerycznej. Ich zalety to prostota obsługi oraz brak konieczności noszenia kluczy, a także łatwość montażu. Można je zainstalować zarówno na drzwiach wejściowych do mieszkań, jak i w biurach, gdzie dostęp musi być ograniczony do upoważnionych osób. Zamek szyfrowy pozwala także na łatwą zmianę kodu w dowolnym momencie.

Zamki elektroniczne na kartę zbliżeniową

Zamki elektroniczne na kartę zbliżeniową są często instalowane w hotelach, biurach i budynkach komercyjnych. System działa na zasadzie identyfikacji fal radiowych, gdzie specjalna karta jest przypisana do zamka. Użytkownicy muszą po prostu zbliżyć dedykowaną kartę do czytnika, aby otworzyć drzwi. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ karty posiadają niewielkie wymiary i można je przechowywać w portfelu. Dodatkowo, w przypadku zgubienia karty można ją łatwo zdezaktywować i zastąpić nową.

Zamki biometryczne

Zamek biometryczny to nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Otwieranie drzwi odbywa się poprzez czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy czy skanowanie siatkówki oka, które są niepowtarzalnymi cechami każdej osoby. To rozwiązanie, które uniemożliwia skopiowanie unikalnych cech danej osoby, a zatem trudne do sforsowania przez wszystkich nieuprawnionych, a przy tym wygodne, ponieważ nie trzeba nosić przy sobie karty, zapamiętywać kodów, a dostęp może odbywać się nawet w bezdotykowy sposób.

Zamki sterowane aplikacją mobilną w smartfonie

Inteligentne zamki otwierane za pomocą aplikacji mobilnej łączą się z nią poprzez łączność Bluetooth lub Wi-Fi. Umożliwiają one zdalne sterowanie otwieraniem drzwi, dzięki czemu są rozwiązaniem niezwykle komfortowym w obsłudze. Ich zastosowanie pozwala także na kontrolę dostępu na odległość, monitorowanie wejść, sprawdzanie stanu zamka, czy nawet tworzenie jednorazowych kluczy cyfrowych dla osób trzecich.

Zamek elektroniczny – gdzie się sprawdzi?

Zamki elektroniczne zyskują dużą popularność dzięki wygodzie użytkowania, wysokiemu poziomowi zabezpieczeń, eliminacji potrzeby noszenia fizycznych kluczy oraz możliwości łatwej kontroli dostępu. Nowoczesne zamki elektroniczne są powszechnie używane w firmach, hotelach, obiektach komercyjnych, magazynach czy instytucjach, jednak nie tylko. Ze względu na ich zalety na montaż zamka elektronicznego decydują się coraz częściej właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych.

Który zamek elektroniczny wybrać?

Wybór odpowiedniego zamka elektronicznego zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jeśli zamek ma być prostym, acz skutecznym rozwiązaniem, sprawdzi się elektroniczny zamek na kod lub kartę zbliżeniową. W przypadku chęci wysokiego poziomu zabezpieczenia drzwi, warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest zamek biometryczny, zaś dla osób, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania i chcą zainwestować w rozwiązania umożliwiające integrację z systemami inteligentnego domu, idealnym rozwiązaniem są zamki elektroniczne typu Smart Lock.

Jeśli chcesz zainstalować nowoczesne zamki elektroniczne w swoim domu lub firmie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Od lat zajmujemy się montażem zamków elektronicznych w różnych przestrzeniach, obsługując zarówno klientów prywatnych, jak i biznesowych. Doradzamy najlepsze rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb, a także w sprawny sposób realizujemy usługę montażu zamków. Dowiedz się więcej: 795-795-600